Správna strava

Morčatá sú rýdzo bylinožravé zvieratká, čiže prijímajú výlučne stravu, ktorej pôvod je rastlinný. Medzi určité výnimky patrí konzumácia napríklad suchého chleba, suchého pečiva, suchárov alebo piškót, ktoré obsahujú aj malé množstvo živočíšnych zložiek (mlieka a vajec), tieto sú však v nich zastúpené v tak malom množstve, že môžeme menované potraviny pokladať za potraviny rastlinného pôvodu. Ďalšia zásadná výnimka patrí výlučne do kompetencie morčacích samičiek, a síce, že po pôrode skonzumujú zvyšky placenty a krvi, ktorá ostane po práve narodených mláďatkách. Tento rituál má samička v sebe geneticky zakódovaný a jeho významom nie je len spraviť si po sebe „poriadok“, ale keďže placenta je vitamínová a živinová „bomba“, tak jej konzumácia zaručí samičke prísun dôležitých živín, ktoré jej telo potrebuje pre svoje zdravie po pôrode, ako aj pre začínajúcu laktáciu.

 

Morčatá, ako aj iné bylinožravce, majú dlhé črevo a dosť komplikované trávenie, pre ktorého dobrú funkčnosť je potrebný vysoký prísun vlákniny. Hlavným zdrojom vlákniny pre morčatá sú ovocie, zelenina, seno (aj tráva, púpavové listy a pod.), ktoré by mali mať morčatá k dispozícií každý deň.

Morčatá môžeme kŕmiť týmito druhmi zeleniny: mrkva, jablko, brokolica, hlávkový šalát (iba v malých množstvách), vňať z mrkvy, červenej reďkovky, neštipľavá paprika, kaleráb, šalátová uhorka, tekvica, patizón, cukina, kŕmna repa. Morčatám by sme vôbec nemali podávať kapustu (ani klasickú, ani čínsku), pretože kapusta spôsobuje nadúvanie, ktoré by mohlo mať za následok hnačku, ktorá môže v horšom prípade skončiť až smrťou. Ďalej nesmieme podávať cibuľu, cesnak, pór ani paradajkovú vňať a zemiaky (zemiakové šupy), pretože paradajková vňať a zemiakové klíčky sú pre morčatá jedovaté.

Z ovocia môžeme morčatám podávať jablká, vodový melón aj so šupou, kúštik egreša, hrušky, banánu, jahody alebo maliny.

Seno by mali mať morčatá k dispozícií každý deň ako aj čerstvú vodu v napájačke. Na jar a v lete až do jesene môžeme morčací jedálniček obohatiť o čerstvú trávu, púpavové listy a trochu ďateliny, ktoré by sme však nemali zbierať v blízkosti hlavnej cesty ani psieho venčiska, pretože by mohli byť znečistené a poškodiť tak zdravie morčaťa. Po dlhej zimnej pauze podávame niekoľko dní čerstvú trávu tak, že ju primiešame do sena zhruba v pomere 2 diely sena k 1 dielu trávy, aby morčací tráviaci trakt nezažil náhly šok z čerstvej trávy.

Treba sa vyvarovať zbieraniu neznámych alebo podozrivých rastlín, pretože mnohé z nich sú pre morčatá otravné. Medzi bezpečné rastliny patria púpava (listy i kvety so stopkou), kapsička pastierska, ďatelina, lucerna, skorocel. Jedovaté sú napríklad rôzne cibuľoviny a skalničky, ako aj veľká časť izbových rastlín (pozor napr. na čínsku ružu, vianočnú hviezdu, rododendron, niektoré druhy fikusov, oleander a ďalšie). Z vlastných skúseností viem, že jedna z izbových rastlín, ktorá nie je pre morčatá jedovatá, je zelenec chochlatý. Neznamená to však, že by ste s ním mali morča pravidelne kŕmiť J.

 

Okrem ovocia, zeleniny a sena potrebujú morčatá aj pevnú stravu, tzv. jadrové krmivo. Medzi jadrové krmivo patria obilniny, zrnné zmesi, suchý chlieb, pečivo a sucháre, prípadne občas v malom množstve kúsok piškóty.

 

Kŕmne zrnné zmesi dostať kúpiť v obchodoch so zvieratami, ako aj v obchodoch s krmivami a v zvieracích oddeleniach v hypermarketoch a drogériách. Tieto krmivá sa obyčajne vyrábajú určené pre istý druh zvierat – napríklad môžeme kúpiť špeciálne krmivá pre škrečky, morčatá, potkany, činčily a podobne. Pokiaľ by sme nedostali kúpiť krmivo pre morčatá, môžeme kúpiť bez obáv i krmivo určené pre škrečky alebo králiky, v krajnom prípade i pre väčšie druhy papagájov (napríklad aj zmes pre holuby, ary alebo žakov, resp. nie pre malé vtáčiky, lebo tie sú obyčajne založené na veľkom množstve prosa, ktoré nie je pre morčatá celkom to najvhodnejšie), pretože sú svojim zložením v mnohom podobné, ba niekedy i totožné s krmivom pre morčatá. Nemusíme vždy kupovať tie najdrahšie, ja osobne som najspokojnejšia s tými lacnejšími, pretože presne viem a vidím, z čoho tieto zmesi pozostávajú a mojim morčatám chutia rovnako, ak nie viac, ako tie rôzne drahé, ktoré obsahujú všelijaké „zbytočné“ farebné guľôčky, granulky, kolieska a čo ja viem ešte čo.

 

Kŕmnu zmes si môžeme namiešať i sami, ja osobne to vrele odporúčam. V obchode s krmivami si môžeme kúpiť viacero druhov rôznych zŕn a obilnín, z ktorých si môžeme podľa vlastnej fantázie namiešať i niekoľko rozličných druhov krmiva, aby morčatá nejedli stále to isté.

 

Do kŕmnej zmesi môžeme použiť tieto komponenty:

 

- pšenicu

- jačmeň

- ovos (nelúpaný i lúpaný, tzv. nahý)

- kukuricu

- slnečnicu (čiernu i pásikavú)

- hrach

- proso

- konope

- lesknicu

- nevarenú ryžu

- lisované valčekové „králičie“ granule

- svätojánsky chlieb

- kukuričné lupienky

- hrachové lupienky

- lúpané búrske oriešky

- tekvicové semienka

- pohánka

- sušené banány

- burizóny

- repkové semienka

- ľanové semienka

- ovsené vločky

- sójové vločky

- extrudované farebné guľôčky a pod.

 

Aby som nebola čisto teoretická, tak prikladám zopár receptov na doma namiešané zmesi pre morčatatá. Postup je vždy rovnaký a veľmi jednoduchý – všetko spolu dobre zmiešať. Pod pojmom „jeden diel“ si môžete predstaviť napríklad jeden kilogram, ak máme morčiat viac, ale aj sto gramov, tak máme napríklad morčiatko len jedno a nepotrebujeme niekoľko kíl kŕmnej zmesi naraz.

 

Zmes č. 1 (táto zmes je odvodená od zmesi pre holuby a je vhodná napríklad na zimu, keďže je dosť výživná):

 

- 1 diel slnečnice čiernej

- 1 diel kukurice

- 1 diel ovsa alebo pšenice

- 1/2 dielu prosa

- 1/2 až 1 diel hrachu

- 1/3 dielu konope

- 1/2 dielu králičích granúl (lisované zelené valčeky)

 

Zmes č. 2 (bežná výživná hodnota):

 

- 1/4 dielu slnečnice čiernej

- 1/4 dielu slnečnice pásikavej

- 1/2 dielu ovsených vločiek

- 1/2 dielu prosa

- 1/2 dielu králičích granúl

- 1/2 dielu kukurice

- 1 diel jačmeňa

 

Zmes č. 3 (pre zmenu, vďaka obsahu svätojánskeho chleba bude pekne voňavá):

 

- 1 diel kukuričných vločiek

- 1 diel hrachových vločiek

- 1/3 dielu králičích granúl

- 1/2 dielu slnečnice pásikavej

- 1/4 dielu extrudovaných farebných guľôčok

- 1/5 dielu tekvicových semiačok

- 1/4 dielu svätojánskeho chleba

 

Zmes č. 4 (pre zmenu):

 

- 1 diel ovsa

- 1/3 dielu slnečnice

- 1/3 dielu prosa

- 1/2 dielu pšenice

- 1/4 dielu ľanu

- 1/8 dielu sušených banánov rozlámaných na malé kúsky

- 1/2 dielu kukurice

- 1/4 dielu hrachu

- 1/4 dielu lesknice

 

Tieto recepty sú viac-menej pre inšpiráciu, nie je nutné ich zloženie presne dodržať, môžeme ho obmieňať podľa potreby a vlastnej fantázie. Nemali by sme však podávať priveľa slnečnice, pretože jej nadmerné množstvo je údajne nezdravé na obličky zvieratiek a taktiež neprekrmujeme kukuricou, aby naše zvieratká neboli obézne.

 

Pre zmenu môžeme ako náhradu za zrnnú zmes podávať morčatám usušený chlieb a pečivo. Musíme dávať pozor na to, aby tieto neboli plesnivé, pretože pleseň je zdraviu škodlivá. Čerstvý chlieb a pečivo usušíme najlepšie na radiátore, na slnku alebo v dobre vetranej miestnosti. Správne usušený chlieb a pečivo je úplne suché, drobivé a popraskané (odídené od okrajov – kôrky).

 

Ja osobne kŕmim tak, že ovocie, zeleninu a seno podávam každý deň a jadrové krmivo každý druhý, pričom striedam raz kŕmnu zmes a raz suchý chlieb alebo pečivo.

 

Ako som už spomínala v inom článku, nepodávam potravu do misiek, ale priamo na podstielku, keďže moje morčiatka sú prasiatka J a jedlo v miskách majú vo zvyku najradšej vysypať, ocikať alebo zahrabať, takže na čo by sme si komplikovali život, keď nemusíme.

 

Čerstvú pitnú vodu musia mať morčatá k dispozícií neustále, a to najlepšie v napájačke pre hlodavce, nakoľko s vodou v miske sú podobné peripetie ako s potravou v miske, ba ešte horšie J. Ja osobne podávam morčatám najradšej jeden deň odstátu vodu, ale myslím, že to nie je nevyhnutné.

 

Čo sa týka intervalov kŕmenia, tak ja odporúčam kŕmiť morčatá 2-3 krát denne, spravidla ráno pred odchodom do práce, po obede po návrate z práce a večer krátko pred spaním. Pokiaľ majú morčatá k dispozícií seno, tak ich postačí kŕmiť aj dvakrát za deň. Morčatá sa budú kŕmenia pravdepodobne dožadovať vždy, keď Vás uvidia, vždy, keď pôjdete okolo, zašuštíte sáčkom, otvoríte dvere a pod., nesmiete však ich žobronivému kvíkaniu podľahnúť, pretože ak by mali dostať jesť zakaždým, keď pýtajú, tak by z nich boli o chvíľu asi morčacie gule :-).

 

Musím sa ešte zmieniť o potrebe vitamínu C v strave morčiat. Je mi záhadou, ako je to možné, ale údajne len organizmy človeka, niektorých primátov a morčiat nie sú schopné samé si vytvárať vitamín C. Čiže sa musíme postarať my, a to v podobe správne vyváženej a na vitamíny bohatej s