Krátkosrsté plemená

KRÁTKOSRSTÉ PLEMENÁ:

Hladké obyèajné
Toto je najbežnejšie chovaný druh, hlavne v nečistokrvnom chove. Je tiež najnenáročnejšie na starostlivosť, preto je ideálnym maznáčikom. Srs má rovnomerne krátku, hustú, bez akýchkoľvek vírov či roziet.

    TOPlist

Crested

Krátkosrsté morča, ktoré má narozdiel od hladkého jednu rozetu-korunku na hlave, inde po tele však nie. Sú dva druhy-anglický a americký crested. Jediným rozdielom medzi nimi je korunka, americký crested ju má vždy bielu, nezávisle od ostatnej farby tela, zatiaľ čo anglický crested rovankú s ostatnou farbou.

   
 Anglický rex vs Americký teddy
Na pohľad dve rovnako vyzerajúce plemená, geneticky však odlišné. Ich vzájomným krížením vzniká plemeno hladké obyčajné s génmi oboch plemien, preto je to nevhodné. Majú krátku a mierne zvlnenú srs, ktorá kolmo odstáva od tela. Nemajú žiadne rozety. U teddyho sa srs vyskytuje v dvoch druhoch-plyšová alebo hrubá

  

 

Švajèiarsky teddy

Jeho srs má dåžku 7 cm, čo je niečo medzi dlhosrstým a krátkosrstým druhom. Srsť rovnomerne odstáva od tela. Na hlave má ofinu, ktorej sa hovorí pony a na zadku dve rozety.

 Rozeta
Po tele má rovnomerne rozložených min. 8 roziet. Musia by pravidelne rozložené a dobre tvarované. V zverimexoch sa často vyskytujú neštandardné (NS) rozety, ktoré majú buď chýbajúce, alebo zdvojené rozety, prípadne dlhšiu srsť. Rozeta má srs dlhú max. 4 cm.