Plemená morčiat

 

DLHOSRSTÉ PLEMENÁ:

 Sheltia
Šeltia má rovnomerne dlhú a husú srsť, ktorá je rovná a nevyskytujú sa v nej žiadne rozety. Toto plemeno, ako aj ostatné s dlhou srsou, je nároènejšie na starostlivosť, keïže srs mu stále dorastá a vyžaduje si pravidelnú "údržbu".

    TOPlist

 Coronet
Má rovnomerne dlhú rovnú srsť. Na hlave má jednu rozetu-korunku, inde po tele však nie.

   

 Texel
Srsť je dlhá, vlnitá, stáča sa do špirál. Špirály rozčesaním zmiznú, preto by sa malo toto plemeno česať pred kúpaním-po navlhčení sa do nich srs znova stočí. Po tele nemá žiadne rozety.

 Merino
Má dlhú a hustú kučeravú srsť. Na rozdiel od texela má však na hlave korunku, inde po tele je bez roziet. Starostlivosť o kučery je rovnaká.

 

 Peruánec
Peruánec má dlhú, rovnú srsť, ktorá je na hlave krátka a odstávajúca. Na zadku má ma dobre tvarované dve rozety, od ktorých rastie srs opačným smerom a na hlave tvorí ofinu, tzv. pony.

 

 Angora
Je niečo ako dlhosrstá rozeta. Po tele má pravidelne rozmiestnené min. 4 dobre tvarované rozety, no lepšie ak ich je aspoň 8. toto plemeno zatiaľ nie je uznané.

Alpaka

Je vlastne kučeravý peruánec. Rovnako má na zadku dve pravidelné rozety, ktoré však pod dlhou hustou srsou takmer nevidno. Od roziet rastie srs opačným smerom, na hlave tvorí pony.

Mohér
Ako aj angora je to zatiaľ neuznané plemeno. Rovnako má po tele min. 4 rozety, ktoré sa však takmer strácajú v dlhej a hustej kučeravej srsti.